Сьогодні в якості заміни класичних ламп розжарювання або точкових світильників з напругою 230 Вольт найчастіше використовуються
світлодіодні лампочки. Такі лампочки можна без проблем просто замінити, немає необхідності докуповувати будь-які додаткові компоненти.
Види цоколів
Гвинтові цоколі (різьбові)
Найчастіше використовуються цоколі лампочок з різьбою, які розподіляємо відповідно до їхнього розміру. Кожен розмір використовується для різних типів лампочок і кожен з них підходить для різного використання. Цифра нам вказує на діаметр цоколя лампочки в міліметрах.
Найвідомішою та найпоширенішою є класична велика різьба E27. Вона також відома як "гвинт Едісона" (Edison Screw type) - звідси буква Е, число 27 вказує діаметр у міліметрах.
Другим за популярністю є гвинтовий цоколь діаметром 14 мм, відомий ще як "малий гвинт Едісона" або "міньйон".
Лампочки з цоколем типу E14 мають меншу споживану потужність (25 Вт або 40 Вт) і зазвичай призначені для дизайнерського та декоративного освітлення, для невеликих ламп, бра та люстр, кухонних витяжок тощо.
Форма таких лампочок - це свічка або крапля. Спеціальним застосуванням лампочок з цоколем Е14 є направлені, так звані рефлекторні лампи. Ці лампочки випускаються як у світлодіодних, так і у звичайних версіях. Цоколь лампочки E14 дуже часто зустрічається в компактних енергозберігаючих лампочках, які замінюють звичайні лампочки.
Менш популярні типи гвинтових цоколів, які більше використовуються в технічній або промисловій сферах:
E40 - "Голіаф"
Це найбільший гвинтовий цоколь з діаметром різьби 40 мм.
Цей цоколь розрахований для дуже потужних застосувань. У минулому його використовували для джерел світла потужністю до 2000 Вт, сьогодні переважно для газорозрядних ламп потужністю до 400 Вт. Завдяки своїм властивостям, використовується в основному в спеціальних лампочках, призначених перш за все для
промислового та
вуличного освітлення.
E10 - "Гном"
Цоколі для низьковольтного застосування. Можемо знайти його в кишенькових ліхтарях або різдвяних гірляндах.
Штифтовий цоколь (байонет)
Вони мають форму гладкого циліндра з двома протилежними виступами. Вони впадають до L-подібних вирізів в патроні. У нижній частині патрона є пружинний контакт. Лампочка вставляється в патрон притисканням до пружини і закріплюється повертанням. Завдяки використанню пружини штифтове з'єднання є ударостійким.
Виготовляється у світлодіодному проведенні, але його також можна знайти в енергозберігаючих або галогенних лампочках. Працює з напругою 230 В.
У нас ви знайдете з таким типом цоколю світлодіодні лампочки, придатні для вуличних декорацій.
Літера G походить від англійського слова ґлобулярний (кулястий), літера U позначає форму лампочки та цифра 10 позначає відстань між контактами у мм.
GU10 - це цоколь з двома симетричними виступами діаметром 5 мм та відступом 10 мм. Спершу їх використовували з галогеновими лампочками з направленим випромінюванням. Сьогодні їх замінили світлодіодні лампи GU10, які запропоновані у трьох варіантах кольору світла та в чотирьох групах споживаної потужності.
Штирковий тип цоколя
Часто використовується для люмінесцентних і компактних люмінесцентних ламп. Ці люмінесцентні лампи іноді називають одноцокольними. Два-чотири штирки виступають із пластикового корпусу цоколя. Двоконтактні люмінесцентні лампи мають вбудований стартер, а для роботи їм потрібен додатковий дросель. Люмінесцентній лампі з чотирма контактами у цоколі потрібен додатковий баласт. Він може бути звичайним, складеним зі стартера і дроселя, або електронним. Форми цоколів та патронів стандартизовані. Ці цоколі також використовуються для деяких галогенних лампочок.
Цей цоколь використовується для люмінесцентних ламп типу Т8. Це старший тип люмінесцентних ламп, який використовується десятиліттями. Його типовою ознакою є широкий діаметр - 26 мм і хороша візуалізація кольорів, яка зазвичай варіюється від 80 - 90 Ra, а у популярних моделей навіть вище 90 Ra. Люмінесцентні лампи з цоколем G13 запалюються з допомогою електромагнітного баласту.
Також випускаються світлодіодні трубки T8, які підключаються безпосередньо до 230 В змiнного струму і, на відміну від звичайних люмінесцентних ламп, не потребують стартера чи дроселя. Електронний баласт тут вбудований безпосередньо в трубку. Такі трубки підходять для домашнього освітлення, освітлення гаражів, майстерень, громадських та промислових об'єктів.
Цей тип цоколя працює з напругою 230 В
змiнного струму і використовується в сучасних люмінесцентних лампах
T5, які поступово замінюють старі типи
T8.
Перевагою люмінесцентних ламп T5 є менші розміри, де діаметр трубок має лише 16 мм. Такі люмінесцентні лампи підходять для освітлення громадських приміщень, супермаркетів або офісів. Вони також часто використовуються в акваристиці.
Також є світлодіодні трубки, яким, як і вищезгаданим лампам типу Т8, баласти не потрібні.
4-х штиркові енергозберігаючі лампи/лампочки.
Інші типи часто використовуваних цоколів
Цоколь з двома штирками (довші шипи) з відстанню між ними в 4 мм, який в світильник лише вставляється. Застосовується з
галогенними лампочками та
світлодіодними лампочками з напругою 12 В для освітлення шаф для ванної кімнати, книжкових шаф, дзеркал, кухонних поверхонь, низьких стельових підвісних конструкцій або барів.
Працює з напругою 230 В і складається з двох плоских контактів на відстані 9 мм. Лампа лише вставляється. Спочатку такий тип цоколя був призначений для галогенного освітлення, але сьогодні він використовується і для світлодіодних лампочок G9. Також
широко використовується в сучасних світильниках, де
часто застосовують такий тип цоколя. Знайдемо його в
стельових і
настінних світильниках,
малих точкових світильниках,
настільних лампах.
Цоколь означений як MR16 або GU5,3 має два штифти, що нагадують два шипи з відстанню 5,3 мм без закінчень. Лампа просто вставляється. MR - це абревіатура англійського словосполучення "multifaceted reflector" (багатогранний відбивач). Розрахований на напругу 12 В, а також звичайну напругу в мережі. Такий тип цоколя буває у
точкових світильників (вбудованих, настінних, стелевих).
Лампочки з цоколем MR16 підходять для приміщень з підвищеною вологістю, тому їх застосовують у ванних кімнатах, душах, басейнах, кухнях тощо. З цим цоколем доступні як світлодіодні, так і галогенні лампочки.
Спеціальні цоколі для плоских кругових ламп або рефлекторних (направлених) лампочок. Підходить для внутрішнього та зовнішнього використання.
Наостанок підсумуємо найпоширеніші типи цоколів та їх використання в світлодіодному проведенні:
Світлодіодні лампочки
E27
E14
G4
G9
Світлодіодні точкові лампочки
GU10
MR16/GU5,3
Світлодіодні люмінесцентні лампи
G13(T8)
G5(T5)
Якщо ви з чимось невпевнені й вам необхідна порада, ви можете звернутись до нашої служби підтримки
тут.
Основні види цоколів
